סודות הנקיון של סודה לשתייה

במקרים רבים נעדיף להשתמש בחומרי ניקוי ביתיים מאשר בחומרי נקיון המכילים כימיקלים. אולי תתפלאו לגלות כי בביתכם קיימים מוצרי ניקיון רב תכליתיים מלבד חומרי הנקוי התעשייתיים- אחד מהמוכרים שבהם הוא החומץ שהינו חומר ניקוי וחיטוי מצוין. מלבד חומץ, חומר אפקטיבי נוסף בנקיון מבין מוצרי הנקיון הביתיים הוא הסודה לשתיה.

לסודה לשתיה שלוש תכונות שהופכות אותה לחומר ניקוי יעיל ביותר. סודה לשתייה אינה רעילה.: ניתן לנקות בעזרת אבקת סודה לשתייה ללא חשש ואף לתרום בכך לשמירה על איכות הסביבה ולמנוע ספיגה של כימיקלים לקרקע.  יתרונות נוספים של אבקת סודה לשתייה: ניתן לנקות בעזרתה מגוון של חומרים ומשטחים ועוד פקטור חשוב:- היא זולה הרבה יותר מכל חומר ניקוי אחר!

מהי סודה לשתייה? מידע כללי על הסודה

סודה לשתייהסודה לשתיה היא סוג של מלח הנוצר באופן טבעי ונוכח ברוב צורות החיים האורגניות. סודה לשתייה יכולה להיווצר מסודיום פחמני או מאפר סודה. אפר הסודה מתמוסס בתמיסה של דו תחמוצת הפחמן והמשקע שנשאר הוא הסודה לשתיה. סודה לשתייה נראית כאבקה לבנה.

ניתן להשתמש בסודה לבישול, לצרכים רפואיים וגם, כפי שנראה במאמר- לנקיון הבית.

כיצד מנקים את הבית בעזרת סודה לשתייה?

הסרת ריחות רעים:

סודה לשתייה הינה יעילה מאד  להסרת ריחות: אפשר להשתמש בה להסרת ריחות רעים מהמקרר, מפח האשפה ואפילו מהשטיח. כיצד? מזליפים על גבי השטיח, משאירים מספר דקות ושואבים עם שואב אבק.

הזלפת סודה על פרוות חיית המחמד תנקה את הפרווה וגם תמנע ריח של “כלב רטוב”. אפשר גם לנקות צעצועים עם רבע כוס סודה לשתיה ומים חמים.

טיפ נוסף שאולי יחסוך לכם מריבות בבית: אם שמים סודה בתחתית של מאפרות, נמנעים מהסרחון של ריח העשן בבית.

נקיון במטבח עם סודה לשתייה:

כאמור סודה לשתייה משמשת גם לבישול ולכן היא מאד זמינה במטבח, כעת נותר לגלות כיצד ניתן לנקות את המטבח שלנו בעזרתה.

החזיקו קופסא קטנה של אבקת סודה לשתיה במקרר, במקפיא או בארונות כדי להרחיק ריחות לא נעימים.

אחד ממטרדי הריח בכל מטבח הוא פח הזבל שממהר לצבור ריחות לא נעימים ובייחוד בקיץ! מעט אבקת סודה לשתיה תרחיק ריחות של זבל אם תזליפו ממנה בתחתית הדלי לפני שתחליפו שקית.

אבקת סודה לשתייה יעילה גם להסרת ריחות של אוכל מקולקל. לשם כך שיטפו במים חמים ובסודה לשתיה. אם הריח נשאר, השרו את הכלי במים ובסודה לשתיה למשך הלילה.

הסודה טובה גם להסרת כתמי שומן מהרצפה ואוכל שרוף מתחתיות של סירים.

לניקוי דלפקים במטבח שלכם יש לבזוק מעט אבקה על בד לח, לנגב ולשטוף במים.

אם כלי הכסף שלכם יצאו מוכתמים או מלוכלכים מהמדיח, הכינו משחה שמורכבת משלוש כפות סודה וכף מים ונקו בעזרתה את כלי הכסף שלכם עד שתקבלו מראה מבריק. לעיתים במגע של רדיד אלומיניום, כלי הכסף עלולים לקבל שכבה שחורה ההורסת לחלוטין את מראם היפה. גם כאן סודה לשתייה יכולה להוות פיתרון יעיל – עקבו אחר הוראות שהוזכרו להלן.

אם מופיעים בתחתית הספלים שלכם הכתמים המוכרים של קפה או תה המסרבים להיעלם, שפכו מעט אבקת סודה לשתייה עם מים. אל תמהרו – תנו לאבקת הסודה לעשות את פעילותה במשך הלילה ותגלו למחרת כי אין יותר כתמים.

נקיון רצפת אמבטיה עם סדוה לשתייה:

סודה לשתיה מסייעת להסרת כתמים עקשניים ממירב המשטחים, שוב ע”י משחה שמורכבת מ-3 כפות סודה וכף מים. הסודה טובה גם לנקיון מברשות שיער.

ניתן לנקות את וילונות המקלחת בעזרת סודה לשתייה. במקלחת מצטברת לחות רבה ועל כן גם עובש. כדי להסיר עובש ממקלחת אפשר לכבס אותם בקלות עם היד בעזרת מים ואבקת סודה לשתייה, להשרות ולשטוף היטב.

ניתן להשתמש בסודה לשתייה לניקוי אבנית באמבטיה ובשירותים.

הסודה הינה טובה ביותר גם למטרות ניקוי של מרצפות שיש וכל רצפות שיש באופן כללי.

אבקת סודה לשתייה בכביסה:

כשאתם מכבסים בגדים מומלץ להחליף חצי כמות של אבקת כביסה בסודה לשתיה והבגדים יצאו רעננים. היא גם מסייעת מאוד בהסרת כתמים ובהלבנה. אבקת סודה ידועה ביכולתה המופלאה להסיר כתמים המאיימים להרוס בגדים, שטיח או ספה : אבקת סודה לשתייה עם מעט מים תנקה ביעילות כתמי קפה, מיץ או יין – יש לנסות להסיר את הכתם מהר ככל שניתן.

כדאי להזליף על חיתולים ועל סל הכביסה סודה לשתיה כדי למנוע מן הריח לאפוף את הבית.

נקיון עדשות מגע בעזרת סודה לשתייה: קחו מעט סודה לשתייה ושפכו לתוך כוס מים. תקבלו תמיסה  יעילה לניקוי עדשות מגע שהינה גם זולה מאד להכנה בהשוואה למחיר הממוצע בשוק של תמיסות ניקוי לעדשות מגע.

לסיכום, אבקת סודה לשתייה אינה מתקלקלת ויש לה שימושים אינסופיים בתחום הניקיון לבית ואפשר לנקות איתה ללא חשש.

אם סודות הנקיון של סודה לשתייה קורצים לכם ואתם מתחילים לנקות את הבית באמצעות סודה לשתיה, כדאי לכם לקנות כמות גדולה ממנה. ניתן לברר בסופרמרקטים אם הם יכולים להזמין דלי של סודה לשתיה עבורכם.

יודל'ה – לוח בעלי מקצוע חינם!

בעל מקצוע או נותן שירותים?
הרשם עכשיו ללוח בעלי המקצוע
החזק ביותר בארץ.